Czy szkoła musi być nudna?

Nie, zdecydowanie nie. Powszechnie wiadomo, że do szkoły chodzić każdy musi. Nie każda szkoła jest jednak taka sama. Jak bywa w innych szkołach Przemyśla, nie wiem. Wiem jak jest w naszej „Szesnastce” .

Oczywiście szkoła to nie budynek, ale nasza jest akurat po gruntownej termomodernizacji. Zastaniecie więc ciepłe, kolorowe budynki, odmalowane korytarze, nowe okna.

Szkoła to lekcje. Uczymy się z książek, piszemy w zeszytach, siedzimy w ławkach,… - wróć. Na lekcjach korzystamy też z kilku tablic interaktywnych, przenośnych pracowni komputerowych wyposażonych w tablety i laptopy, z książek i ćwiczeń dostępnych w Internecie. Już nie do końca musimy tworzyć, np. matematyczne bryły wycinane z tektury – możemy zobaczyć ich przestrzenną wizualizację na tablicy, do tego czasami dopisujemy lub dorysowujemy wzory, przekątne, kąty,…. Zamiast oglądać reprodukcje, odbywamy wirtualne spacery po muzeach, do których trudno iść na piechotę. Co powiecie o zwiedzaniu Kaplicy Sykstyńskiej i oglądaniu fresków Michała Anioła bez udawania się w kosztową podróż?

Podstawa programowa (czyli to, czego powinniśmy się nauczyć) to nie wszystko. Można się uczyć nie tylko na obowiązkowych lekcjach, ale na zajęciach pozalekcyjnych. Wtedy kształcenie się jest przyjemniejsze. W „Szesnastce” roi się od takich zajęć. Dzięki osobom zaangażowanym w projekt „Nowoczesna i przyjazna szkoła szansą sukcesu uczniów” zyskaliśmy sprzęt na miarę XXI wieku, który wzbogacił nasze pracownie. Prowadzone są warsztaty realizowane w ramach projektu unijnego, a także zajęcia, które istnieją u nas od dłuższego czasu. Możemy rozwijać się w każdym kierunku: matematycznym, humanistycznym, sportowym, artystycznym i społecznym.

Zapewne każdy z Was jest ciekawy, co robimy na  poszczególnych zajęciach, dlatego trochę o tym napiszę. Nie przedstawię tu wszystkich zajęć, bo jest ich naprawdę sporo, ale podam kilka przykładów z różnych dziedzin.

Przedmioty ścisłe

Bajkowe potyczki szachowe

Szachy są jedną z najstarszych gier na świecie. Jej niewyczerpane możliwości, bogactwo zawartych w grze treści, logika a zarazem nieograniczone, szerokie pole do popisu dla twórczej wyobraźni  i inicjatywy sprawiają, że szachy wniosły poważny wkład do ogólnej kultury ludzkości.  Dlatego w naszej szkole w ramach projektu prowadzone są zajęcia zatytułowane "Bajkowe potyczki szachowe". Zajęcia wspomagają i ukierunkowują rozwój ucznia w zakresie rozbudzania zaciekawienia ich grą oraz poznania i wyrażania siebie podczas spotkań. Uczniowie rozgrywają partie szachowe, uczą się ruchów poszczególnych figur, a przede wszystkim pracują nad koncentracją.

Chemia

Co robimy na zajęciach? Przeprowadzamy proste i ciekawe doświadczenia chemiczne, odbywamy wycieczki do pobliskich zakładów przemysłowych (Ciepłownia Przemyśl, Zakłady Oczyszczania Ścieków, Laboratorium Izby Celnej), uczestniczymy w zajęciach terenowo- warsztatowych, na których omawiamy zagadnienia związane z badaniem stanu środowiska, badamy czystość wód ( analiza fizyko- chemiczna i biochemiczna), odbywamy dalsze wycieczki (,,Dolina rzeki San", Muzeum Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego w Bóbrce koło Krosna, Bieszczadzki Park Narodowy, Centrum Nauki Kopernik – Warszawa).

Czego możemy się nauczyć? Zaplanowania własnej pracy, samodyscypliny, podziału pracy w zespole, rozwiązywania problemów, podejmowania decyzji, twórczej i aktywnej postawy wobec problemów chemicznych, planowania i realizacji doświadczeń chemicznych, wyciągania wniosków, tworzenia bodźców do dalszych poszukiwań i doświadczeń.

 

Nauki humanistyczne

 

„Życie to teatr”

Zajęcia koła teatralnego mają na celu zwiększyć naszą integrację, zwłaszcza, że biorą w nich udział uczniowie w różnym wieku. Podczas wykonywania zadań aktorskich uczymy się współdziałania w grupie, podejmowania decyzji, angażowania się emocjonalnie i rozwijania swoich zainteresowań. Przed Bożym Narodzeniem chwaliliśmy się efektami naszej pracy na scenie Zamku Kazimierzowskiego. Wystawialiśmy wtedy musical „Hej ludzie, idą święta”.

 

Redakcja gazety szkolnej „Nasze Orlątko”

„Szesnastka” posiada własną gazetę, która dostępna jest zarówno w wersji tradycyjnej, jak i elektronicznej. Publikujemy w niej ciekawostki oraz istotne wydarzenia z życia szkoły, wywiady z ciekawymi ludźmi, recenzje książek i gier, nie brakuje artykułów o charakterze humorystycznym. Dziennikarzem może zostać każdy, kto ma ciekawe pomysły na artykuł i nie boi się pracy.

Sztuka

Chór „Triola”

Chór to nasza wizytówka od wielu lat. Uczniowie wszystkich roczników mają okazję do współpracy pod czujnym okiem p. Joanny Cioch. Uczymy się pracy głosem, poznajemy różnorodne utwory ze wszystkich stron świata i prezentujemy je słuchaczom. W żadnym razie nie ograniczamy się do sceny szkolnej! Co roku można nas zobaczyć np. w Rzeszowie. Ostatnio występowaliśmy w rzeszowskiej filharmonii.

Garncarstwo

Każde dziecko lubi bawić się w błocie, ale żeby w szkole? A czemu nie?! Panie ze szkolnej świetlicy prowadzą m.in. zajęcia, na których dzieci mogą zaprojektować i samodzielnie stworzyć naczynie lub rzeźbę z gliny. To nie papierowe modele, a prawdziwa sztuka!

Zajęcia terapeutyczne

Terapia logopedyczna

Te zajęcia specjalistyczne sprawiają, że mówimy piękniej. Nasze panie pracują z uczniami nad poprawą wymowy indywidualnie lub w małych grupach. Korzystają przy tym z różnorodnych sprzętów i zabaw, więc nikt się nie nudzi.

Muzykoterapia

Są to zajęcia o charakterze ekspresyjnym dla uczniów klas 1 - 3 ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Mają ogromny wpływ na wszechstronny rozwój uczniów poprzez ruch, śpiew, taniec, grę na instrumentach, improwizację, czyli ulubioną działalność muzyczną każdego dziecka. Zajęcia pozwalają dzieciom nabrać pewności siebie, rozwinąć ekspresję, aktywizują do działania, ale też pomagają wyciszyć się, uspokoić i poprawiają nastrój.

Sport

Bocca

Ta dziedzina sportu wywodzi się ze starożytnego Rzymu i odnajdzie się w niej każdy uczeń. Pisząc „każdy” mam na myśli także osoby niepełnosprawne. Czemu te zajęcia są takie wartościowe? Bo wspierają integrację, a przecież jesteśmy szkołą z oddziałami integracyjnymi.

Umiejętności społeczne

Mediacje rówieśnicze

W tym roku wprowadzamy mediacje, czyli rówieśniczą pomoc w rozwiązywaniu konfliktów. Każdy wie, że tam, gdzie znajdują się ludzie o różnych charakterach, są i spięcia. Warto nauczyć się, jak panować nad emocjami i dochodzić do porozumienia.

Samorząd Uczniowski

Samorząd pełni istotną rolę w każdej szkole. Nasz dzieła wyjątkowo prężnie, angażując się w akcje charytatywne czy organizując szkolne imprezy. Uczniowie wchodzący w skład SU reprezentują też nasze interesy w szkole.

SK Caritas

To koło, w którym odnajdują się kochający pomagać. Staramy się wspierać tych, którzy znaleźli się w potrzebie. Nasza działalność obejmuje szkołę i miasto. W tym roku zorganizowaliśmy kilka akcji charytatywnych, m.in. zbiórkę dla jednej z naszych uczennic, przygotowaliśmy też wigilię dla bezdomnych. Czujemy, że to, co robimy jest potrzebne i dobre. Pomaganie jest fajne.

Doradztwo zawodowe

To zajęcia cieszące się sporym zainteresowaniem. Odpowiedź na pytanie: „dlaczego?” jest prosta. Jesteśmy młodzi, mamy tysiąc pomysłów na minutę, niby nieograniczone możliwości, ale i świadomość, że rzeczywistość je zweryfikuje. Na zajęciach z doradztwa możemy przede wszystkim poznać siebie, swoje mocne i słabe strony. Ta wiedza pomoże nam w wyborze jednej z wielu dróg przyszłości.

Sukcesy

Sukcesów mamy sporo. Te ostatnie to wspomniane dostanie się do projektu unijnego „Nowoczesna i przyjazna szkoła szansą sukcesu uczniów”. Spośród przemyskich szkół tylko nam się udało.

W ubiegłym roku zakończyliśmy także realizację projektu "be-well@shool" w ramach programu Erasmus+, akcja 2. Polegał on na międzynarodowej współpracy placówek edukacyjnych zajmujących się edukacją szkolną. Partnerami były szkoły z Włoch, Niemiec i Litwy. Na przestrzeni dwóch lat 24 gimnazjalistów wraz z nauczycielami miało okazję wziąć udział w 3 wyjazdach za granicę: do Piacenzy, Esens i Siauliai. Uczniowie po spotkaniu otrzymywali Europejski Paszport Językowy jako potwierdzenie wiedzy i umiejętności nabytych podczas pobytu w kraju partnerskim.

Co roku mamy w gronie uczniów laureatów konkursów kuratoryjnych i ogólnopolskich z różnych przedmiotów. Sięgając wstecz były: historia, fizyka, biologia… W tym roku pałeczkę przejęli językowcy, bo laureatem konkursu z języka niemieckiego został piątoklasista, a laureatką z języka angielskiego uczennica trzeciej klasy gimnazjum. To nie koniec! Przed grupą gimnazjalistów kolejny etap olimpiady z języka angielskiego. Pod tym względem żadna szkoła publiczna w Przemyślu w tym roku nas nie przebiła!

W każdej ze wspomnianych dziedzin widać, że „Szesnastka” kładzie ogromny nacisk na kształcenie umiejętności społecznych. Bez nich trudno będzie poradzić sobie w dorosłym życiu. I na tym polu możemy poszczycić się sukcesem: nasz kolega, ubiegłoroczny przewodniczący Samorządu Uczniowskiego, pełni obecnie funkcję wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta. Jest to dwuletnia kadencja.

Dlaczego warto do nas przyjść?

Bo każdy z nas jest inną osobowością, ale razem tworzymy całkiem zgraną paczkę. Czy „Szesnastka” jest dla Ciebie? Oczywiście, jeśli tylko chcesz rozwinąć swoje skrzydła!

 

Red. Karolina Kupińska