Klasy III gimnazjum w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego

SP 16 Przemyśl

W ubiegły czwartek, tj.  15 listopada, klasy trzecie gimnazjalne odwiedziły nową siedzibę Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ulicy Słowackiego. Uczniowie nie tylko mogli z bliska przyjrzeć się wyposażeniu karetek,  pracy ratowników medycznych i dyspozytorów,  ale przede wszystkim uczestniczyli w pokazie sprzętu AED. Pod nazwą tą kryje się automatyczny defibrylator zewnętrzny, niewielkie urządzenie o genialnym zastosowaniu. Pozwala bowiem za pomocą poleceń głosowych przeprowadzić resuscytację  w sytuacji zatrzymania krążenia, nawet osobie nieposiadającej wiedzy medycznej. Co więcej, dokonuje też analizy rytmu serca poszkodowanego i wydaje odpowiednie komendy. Urządzenia te znajdują się w miejscach publicznych, tj. kinach, urzędach, galeriach handlowych, na stacjach benzynowych, dworcach itp., a nas wszystkich ciąży moralny i prawny obowiązek udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej. Niewątpliwie wycieczka była świetną okazją do uświadomienia wszystkim, że życie ludzkie jest bezcenne, a każda minuta jest na „wagę złota” w przypadku jego ratowania.

Wyjście zorganizowała Halina Stachowicz.

Tekst zredagowała Halina Stachowicz