A może kurs językowy w Niemczech?

SP 16 Przemyśl

Na tegorocznych wakacjach absolwentka naszej szkoły, JOANNA ŚWISZCZ, miała okazję uczestniczyć w trzytygodniowym kursie językowym, który odbywał się w Ludwigshafen ( miasto niedaleko Frankfurtu nad Menem) oraz w stolicy Niemiec - Berlinie.

Wyjazd został zorganizowany przez PDA (Pädagogischer Austauschdienst- niemiecka organizacja zajmująca się promocją międzynarodowej wymiany i współpracy w sektorze edukacji szkolnej) i trwał od 11 do 30 sierpnia. W projekcie miało szansę uczestniczyć dwunastu uczniów z południowej Polski, w tym dwóch z Przemyśla. Wszyscy realizowali rozszerzony program z j. niemieckiego przygotowujący do uzyskania certyfikatu DSD I .

Nadrzędnym celem wyjazdu było przede wszystkim doskonalenie umiejętności językowych. Ponadto miał służyć przełamaniu barier w płynnym porozumiewaniu się językiem niemieckim, a także zdobyciu nowych znajomości oraz bliższemu poznaniu kultury niemieckiej. Z pewnością bezcenne są również kontakty oraz obcowanie na co dzień z mieszkańcami tegoż kraju.

Przez pierwsze dwa tygodnie wszyscy uczestnicy kursu gościli u rodzin niemieckich i z nimi spędzali większość czasu. Natomiast w ciągu kolejnego tygodnia uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych w szkole, do której uczęszczały dzieci gospodarzy. Brali udział w czterech lub pięciu lekcjach z niemieckimi nauczycielami i mieli okazję rozmawiać np. o dialekcie regionu, w którym leży miasto Ludwigshafen, o ciekawostkach dotyczących Niemiec, o słowach mających wiele znaczeń. Każdą chwilę wykorzystywali na doskonalenie języka. Po wspólnych lekcjach mogli obserwować naukę niemieckich przyjaciół. Wydarzeniem uwieńczającym kurs był pięciodniowy pobyt w Berlinie, podczas którego uczestnicy zwiedzali najważniejsze zabytki niemieckiej stolicy, m.in.. Bramę Brandenburską.

Tego rodzaju wyjazd jest niewątpliwie godny polecenia nie tylko ze względu na wiele pięknych wspomnień, które pozostaną na całe życie, ale także na nowe doświadczenie życiowe oraz możliwość poznania wspaniałych ludzi.