Program Profilaktyki Uzależnień "Antymina"

21.11.2018r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów z osobami działającymiw Artystycznym Programie Profilaktyki Uzależnień „ ANTYMINA”. Jest to projekt stworzony przez Mirosława „ Kolah” Kolczyka- profilaktyka i rapera, którego pasją jest drugi człowiek. Program jest realizowany na spotkaniach w placówkach oświatowych, w czasie których młodzież dowiaduje się o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą  alkohol, narkotyki- w tym dopalacze- oraz substancje psychoaktywne. Celem jest zbudowanie świadomości wśród dzieci i młodzieży o szkodach zdrowotnych i społecznych wynikających z używania substancji psychoaktywnych, alkoholu, uzależnienia od hazardu i e-uzależnienia oraz promocja aktywizacji prospołecznej wśród osób w wieku 10-19 lat.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9:30 w Zielonej Sali. Trwało 1.5 godziny i było podzielone na dwie części: merytoryczną, która składała się z dwóch 45 minutowych wykładów oraz 10 minutową częścią artystyczną. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas VI-VIII i III gimnazjum.

Na wstępie była prezentacja wykonawców. Program realizowało trzech mężczyzn. Pierwsza część spotkania upłynęła na opowiedzeniu historii z życia Pana Mirosława- twórcy projektu. Dowiedzieliśmy się o okolicznościach, kiedy  pierwszy raz zetknął się z alkoholem i innymi używkami. Mówił jak powoli i niezauważalnie coraz bardziej wchodził w nałóg. Stopniowo zmieniał się w innego człowieka. Już po niedługim czasie był w stanie zrobić wszystko, by tylko kupić narkotyki. Uważał, że w każdej chwili może przerwać stosowanie używek. Jednak było to niemożliwe. Po paru miesiącach zaczął tracić swoich przyjaciół. Opanowało go uzależnienie nie tylko fizyczne, ale też psychiczne. W pewnym momencie osoby z którymi chodził do baru zaczęły umierać. Przez ludzi takich jak on: narkomanów i alkoholików, jego najbliższy przyjaciel został wywieziony do lasu i zamordowany. Wówczas uświadomił sobie, że taki los mógł spotkać jego. Zrozumiał powagę sytuacji. Rozpoczął długą i trudną walkę z nałogiem, którą wygrał. Pan Kolczyk opowiadał także o tym, że narkotyki dają chwilowe dobre samopoczucie, jednak jest to jedna strona monety. Drugą natomiast jest wielkie cierpienie. Jego historia wywołała przemyślenia u licznych osób. Potem odbyła się prezentacja muzyczna. Raper zaśpiewał kilka utworów, min ten, który prezentował swojej żonie na własnym ślubie. Po krótkiej przerwie odbyła się dalsza część spotkania. Kolejny mężczyzna opowiedział swoja historię. Był w innej sytuacji. Jego mama wcześnie umarła, a ojciec stał się alkoholikiem. Ciągle słyszał od swego taty, że nic nie potrafi, jest nic nie wart  i  nie poradzi sobie w życiu. Uwierzył mu i  nic nie robił, aby pokazać, że to nie jest prawdą.  W szkole nie uczył się, ledwo przechodził do następnej klasy.  Pewnego dnia coś się zmieniło,  ktoś go zauważył i pochwalił za to, co zrobił. Była to pierwsza miła rzecz, która spotkała go  w życiu. Dodała mu sił i sprawiała, że zaczął walczyć ze swoim wizerunkiem nieuka, lenia i nieudacznika.  Wkrótce zaczął zbierać najlepsze oceny. Dostał się do liceum, potem na studia. Założył rodzinę a teraz spełnia swoje marzenie jakim są  studia psychologiczne. Jego historia uczy, że mimo wielu problemów, każdy może wyjść na prostą. Po zakończeniu wypowiedzi ponownie była prezentacja muzyczna- piosenka w wykonaniu rapera. Następnie o swoich przeżyciach opowiedział były przestępca. Z powodu uzależnienia od narkotyków popełnił wiele przestępstw w celu zdobycia pieniędzy. Był czterokrotnie skazany i czterokrotnie odsiadywał wyrok w więzieniu. Przez wiele lat uczestniczył w terapii, ale za każdym razem po 2-3 miesiącach wracał do nałogu. Udało mu się pokonać swoją słabość dopiero podczas ostatniego pobytu w więzieniu, kiedy spotkał się z księdzem. Rozmowa sprawiła, że wziął się w garść i zaczął układać swoje życie od nowa. Dzięki determinacji i chęci zmiany wygrał walkę z nałogiem. Na zakończenie programu Pan Mirosław zaśpiewał jeszcze jeden ze swoich utworów.

Myślę, że spotkanie było bardzo owocne. Słuchanie suchych faktów na temat narkomanii i alkoholizmu nie przemawia tak bardzo do człowieka, jak opowieść o przeżyciach konkretnej osoby. Historie z życia uzależnionych pokazują  jak naprawdę wygląda nałóg, do czego doprowadza i czym się kończy. Narkotyki czy alkohol są dobre tylko przez chwilę,  na początku dają zadowolenie i przyjemność a potem pokazują czym są w rzeczywistości. Odpowiadają za śmierć i zniszczenie człowieka, pogarszają jego relacje z innymi ludźmi, rujnują rodzinę i są przyczyną wielu nieszczęść. Walka z nałogiem jest bardzo trudna i trwa ciągle, jeśli chce się z nim definitywnie zerwać. Niewielu się to udaje, ale zawsze warto i należy walczyć. Cisza, która panowała w sali podczas prezentacji mówiła sama za siebie. Była najlepsza oceną spotkania. Ufam, że to co usłyszeliśmy pozostanie w naszych głowach na długo i być może uchroni niejedną osobę od popełnienia podobnych błędów.